Zagadnienia prawne


Ostatnia modyfikacja tematu:
Encyklopedia OKIEM - strona główna


 

Kopiowanie i licencja
Kopiowanie materiałów jest możliwe w celach niekomercyjnych. Zastrzegamy jednak każdorazowo podanie źródła. W przypadku kopiowania treści równych lub większych od akapitu należy w źródle również podać aktywny link do strony. W przypadku kopiowania całych stron należy umieścić jeden z banerów. Kody do pobrania.
W przypadku treści autorstwa konkretnych osób należy również podać owego autora. Teksty udostępniane na zasadzie licencji wolnych i otwartych oznaczone są odpowiednim opisem.

Licencje wolne i otwarte
W niektórych miejscach występują teksty na licencji wolnej, lub otwartej. Oznacza to możliwość dowolnego kopiowania w celach nawet komercyjnych, jednakże nie dopuszcza się wprowadzania w tekście zmian, a także ograniczania możliwości jego dalszego kopiowania. Dokładniejszy opis licencji GNU można przeczytać tutaj pl.wikipedia.org/wiki/GNU GNU FDL znajduje się pod adresem pl.wikipedia.org/wiki/GNU_FDL

Ograniczenia
Zabraniamy stosować tekstów, zdjęć i jakichkolwiek materiałów w celach innych niż informacyjne, poznawcze lub encyklopedyczne (strony takie jak "encyklopedia humoru" to tej kategorii nie należą). W szczególności odnosi się to do prób oszukiwania systemów wyszukiwawczych, reklamy innych stron, tworzenia stron nastawionych wyłącznie na promocje jednego słowa na stronach przejściowych, wykorzystywania na stronach w których zastosowane jest mechanizm automatycznego przekierowania. Wszelkie strony który mogą być uznane przez system wyszukiwawcze za łamiące zasady, a także wszelkie strony pornograficzne, wojenne, narkotyczne, szalikowskie, satanistyczne mają CAŁKOWITY ZAKAZ kopiowania. Całkowity zakaz używania czegokolwiek ze strony Encyklopedii mają m.in. strony Racjonalista.pl oraz Nonsensopedia. W uzasadnionych przypadkach należy do nas napisać i udzielimy każdorazowo zezwolenia.

Żądam usunięcia materiałów, w przeciwnym razie wnoszę sprawę do prokuratury
Materiały w naszej witrynie służą informacji a krytyka odnosi się do zjawisk niezgodnych z sumieniem katolików - autorów witryny. Prawo do takiej krytyki posiadają wszyscy co zapisne jest w prawie prasowym:
"Prasa, zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności wypowiedzi i urzeczywistnia prawo obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej." (DzU 7.2.1984)
a także w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności Art. 10 ust 1.:
"Każdy ma prawo do wyrażania opinii (...)"
Nigdy nie było i nie będzie naszym celem obrażanie nikogo. Każdy ma prawo skrytykować na swoich stronach nasz serwis, pod warunkiem, że krytyka będzie rzeczowa, merytoryczna, nieobraźliwa i zgodna z prawem prasowym.

Żądam zmiany treści gdyż materiały mnie obrażają
Przypominamy że nie mamy obowiązku prawnego umieszczać polemiki - gdyż takowa nie podlega prawu do sprostowania. Redakcja Encyklopedii jest zobowiązana prawnie do zamieszczenia "rzeczowych i odnoszących się do faktów" sprostowań. (Prawo prasowe art 31 ust 1) Wynika z tego, że należy merytorycznie uzasadnić błąd i wykazać jego niesłuszność. Redakcja zawsze, zgodnie z nakazem ustawy, rzeczowo odpowiada na wnioski sugerujące że ktoś został obrażony. Jednocześnie przypominamy że krytyka umieszczona w Encyklopedii dotyczy zawsze zjawisk. Zgodnie z Prawem Prasowym art 31 ust 2 mamy prawo odmówić zmiany treści jeśli list nie dotyczy tematu, jeśli materiał został opublikowany wcześniej niż trzy miesiące przed wystosowaniem żądania o sprostowanie, jeśli żądanie jest anonimowe, lub materiał nie dotyczy osoby żądającej sprostowania lub zmiany treści.