Lamaizm


Ostatnia modyfikacja tematu:
Encyklopedia OKIEM - strona główna


Lamaizm, laminizm
Synkretyczna religia, powstała z połączenia postbuddyjskiego okultyzmu i tantryzmu. Charakterystyczne są wpływy pierwotnego szamanizmu i religii bon. Upowszechnił się przede wszystkim w Tybecie, ale ma swoje ośrodki także w Mongolii, na Syberii, w Mandżurii i w europejskiej części Rosji. Posługuje się terminologia buddyzmu, lecz ściśle biorąc nie jest jego odgałęzieniem. Posiada kilka typów (szkół). W kręgach okultystycznych i wśród zwolenników Nowej Ery cieszy się wielkim zainteresowaniem z uwagi na swój okultystyczny charakter i tybetańskie pochodzenie.

Dalaj Lama
Tytuł nadany po raz pierwszy w 1578 r. przez króla Altan Kana lamajskiemu przywódcy Sonam-gyatso. Począwszy od piątego dalaj lamy (1617-1682) oznacza duchowego i religijnego zwierzchnika Tybetu i tybetańskiego buddyzmu; chodzi jednak raczej o duchowy prąd związany bardziej z tantryzmem i magią niż z buddyzmem. Aż do czasu okupacji Tybetu przez Chiny ruch znajdował społeczne oparcie w feudalnej monarchii, rządzonej przez dalaj lame.

Rozwój
Około XV wieku tybetański teolog Tsongkhapa wiele zrobił dla reformacji buddyzmu zakładając szkołę Gelukpa (szkoła "Żółtych Czapek"). Stała się ona główną linią duchowości i polityki Tybetu. Wyznawcy tej szkoły nazywają niesłusznie pozostałe nurty czerwonymi czapkami. Wprowadzono celibat, zakaz spożywania alkoholu, nowe rytuały oraz ideę reinkarnacji zmarłego lamy w duszę chłopca (ostatnio sugeruje się, że może być to również dziewczynka). Nowego lamę odnajduje się za pomocą skomplikowanych testów i rytuałów. Dziecko jest skazane na rolę duchowego przywódcy i pod tym kontem kształcone w klasztorach.

Charakterystyka
Laminizm w odróżnieniu od buddyzmu ma bardzo rozbudowane rytuały i wielką liczbę bóstw, duchów, demonów. przedstawianych jako niezwykle groźne postacie chroniące religię. Każda góra, rzeka, mają swoje bóstwa. Praktykuje się liczne tantry (tylko dla adeptów prowadzonych przez guru) - techniki mające przyśpieszyć oświecenie przez kosmiczną energię, medytuje mandale, mantruje.


Główne szkoły, odłamy lamaizmu
Stosunek katolicyzmu
Lamaizm jest sprzeczny z katolicką wizją człowieka i Zbawienia, aczkolwiek Dalaj Lama jest uznawany za jeden z autorytetów moralnych dużych obszarów Azji.


Wykorzystane materiały
* Słownik Okultystyczny
* Herve Masson - "Słownik herezji w Kościele katolickim"
* Leksykon pojęć teologicznych i kościelnych
* ABC Chrześcijanina